Project Details
Categories:
, ,
Date:
2020
Client:
Tikra knyga
ISBN:
9786098142587
Pages:
56
Format:
17 x 24 cm
Publisher:
Tikra knyga
Project Description

Knyga „Akmenėlis” (The Pebble)

Ši istorija nutiko Vilniuje.
O gal Kaune?
Gal Varšuvoje, Berlyne, Romoje, Paryžiuje?

Antrojo pasaulinio karo metu tokia istorija galėjo nutikti bet kur Europoje. Tai pasakojimas apie berniuką ir mergaitę, apie karštą vasarą, skanų beigelį ir piktą varną. Apie tikrą draugystę, baimę ir viltį. Ir apie atmintį.

Marius Marcinkevičius – knygų vaikams rašytojas, poetas, prozininkas, gydytojas, keliautojas ir tėtis. Gražiausių knygų “Draugystė ant straublio galo”, “Maži eilėraščiai mažiems” autorius. Už knygą vaikams “Sivužas” apdovanotas dr. A. Petriko literatūrine premija. Jo knygos išverstos daugiau nei į dešimtį kalbų, pagal jas statomi spektakliai, kuriamos dainos vaikams.

Apie knygą

Po kiekvienos iliustruotos knygos kurį laiką naują tekstą man sunku išsirinkti. Jau gana seniai leidyklai „Tikra knyga“ buvau pažadėjusi iliustruoti knygą. Leidyklos kūrybos vadovė, mano gera draugė Daiva Rudytė kantriai ir reguliariai siuntė naujas istorijas ir aš, kaip išranki princesė, vis atsakydavau: „ne“, „ne tokia“, „nematau“, „ne mano“… Pirmą kartą Mariaus kūrinį „Akmenėlis“ perskaičiau praeitą vasarą. Tuo metu jau buvau atmetusi nemažai istorijų. Ši labai išsiskyrė iš kitų, pajutau jos gylį ir prasmę. Sutikau.


Kiekviena knyga pilna atradimų. Man netgi yra sunku piešti tuo pačiu stiliumi ar naudoti lygiai tas pačias technikas, kaip kažkurioje kitoje mano knygoje. Kiekviena istorija daro įtaką pasirinkimams. Šioje knygoje labai norėjosi lengvumo, todėl iliustracijose sumažinau kelių technikų ar skirtingų medžiagų naudojimą. Pagrindinė priemonė buvo kompiuterinis pieštukas su planšete, iliustracijose fonams kai kur naudojau skenuotą linijinį sąsiuvinį ir skenuotas voleliu su dažais per trafaretus perbrauktas formas, kurios virto namų, paukščių ar kelių kitų detalių formomis. Man labai patiko taip, kaip piešiau, jaučiausi labai gerai ir svarbiausia – savimi.


Spalvas iliustracijose labai apgalvojau: kaip ir visoms kitoms detalėms, taip ir spalvoms norėjau suteikti prasmę. Skenuotas sąsiuvinis linijomis simbolizuoja berniuko dienoraštį ir geto teritoriją. Ryški geltona yra tai, kas už geto ribų – laisvė ir normalus gyvenimas. Tokio pat geltonumo žvaigždutė, kurią kiekvienas žydas nešiojo prisiūtą prie rūbų, simbolizuoja suvaržytą žmonių laisvę, uždarytą į mažus rėmus, vos kvėpuojančią, tačiau gyvą ir labai brangią, saugomą prie pat širdies. Visas kitas juodas, pilkas, pilkšvas, sendintas spalvas naudojau istoriniam, praeities laikmečiui ir nuotaikai sukurti.


Įdomu tai, kad Mariui parodžiau tik vieną vienintelę iliustraciją, o visas kitas jis pamatė tik baigus knygą. Turėjau nepamatuojamą laisvę kurti. Su kiekviena nauja iliustracija norėjosi toliau piešti kitą, o po jos dar kitą ir dar, rodėsi, kad viena be kitos ir be tų, kurios dar bus, neperduos tinkamos žinutės. O jei Mariui nepatiks ir reikės keisti? Keisti būčiau nenorėjusi, nes labai stipriai jaučiau, kaip noriu, kad viskas atrodytų. Sudėjus kelias priežastis, Mariui liko tik kantriai laukti ir pasitikėti manimi. Esu jam labai dėkinga už tai.


Spektaklis
Bolonijos „Teatro del Baraccano“ scenoje minint Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną, sausio 27-29 dienomis, debiutavo muzikinis spektaklis Sassolino, įkvėptas lietuviškos knygos vaikams Akmenėlis. Knygą itališkai 2021-aisiais išleido Bolonijos leidėjas „Caissa Kids Italia“ (vertė Elena Montemaggi), jo iniciatyva ir atsirado šis ypatingai gražus ir jautrus spektaklis.
Daugiau apie spektaklį rašo https://www.itlietuviai.it/ >

Apdovanojimai:
2022 m. – už iliustracijas iš knygos „Akmenėlis” V knygos meno trienalėje „O imago!“ įteikta II premija.
2022 m. – knyga „Akmenėlis” irašyta į 2022 m. IBBY Garbės sąrašą.
2022 m. – „Akmenėlis” ir „Lietuvos valdovai pasakoja vaikams“ nominuotos „Metų knygos rinkimuose“ knygų vaikams kategorijoje.
2021 m. – knyga „Akmenėlis“ IBBY Lietuvos skyriaus organizuojamuose geriausių metų knygų vaikams ir paaugliams rinkimuose išrinkta geriausia grožine knyga vaikams ir pelnė pagrindinę Prano Mašioto premiją.
2021 m. – mano iliustraciją komisijos nariai atrinko į 1-osios Kauno Iliustracijų Bianalės finalą.
2021 m. – iliustracijos iš knygos „Akmenėlis“ pateko į Bolonijos vaikiškų knygų mugės iliustratorių parodos finalą.
2021 m. – iliustracijos iš knygos „Akmenėlis“ pateko į Nami Island tarptautinio paveikslėlių knygų konkurso iliustratorių parodos trupmąjį sąrašą ir bus eksponuojamos pagrindinėje parodoje bei kataloge.
2021 m. – Knyga „Akmenėlis“ pelnė „Knygos meno konkurso 2020” diplomą Vaikų knygų kategorijoje.

Parduotos teisės:
Latvija, Italija, Slovėnija, JAV, Vokietija, Prancūzija, Švedija.

Interviu:
https://www.lrt.lt/naujienos/kultura/12/1243398/marcinkeviciaus-knygoje-vaikams-akmenelis-i-vilniaus-geta-patekusiu-rivkos-ir-etano-istorija
https://www.facebook.com/watch/?v=3532077540187281

Apie knygą:
Asta Skujytė-Razmienė (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas) apie „Akmenėlis”

*

A Book „The Pebble” (Akmenėlis)

A deeply moving story about hope and friendship in one of the darkest times in history.

Eitan and his best friend Rivka live in a place where children laugh, dogs bark, and neighbours chat. But no one can leave, and once you go through the gates, you never come back…

This story takes place in Vilnius in Lithuania – but it could have happened anywhere in Europe during World War II, when Jews were forced into ghettos and suffered greatly in the hands of the Nazis. Conveying the horrors of the Holocaust in a sensitive but powerful way, Marius Marcinkevicius’s tale tells the story of two children who experience the horror of separation and Nazi persecution, only to find each other again thanks to a pebble, which becomes a symbol of endurance and survival. Inga Dagile’s illustrations are the perfect accompaniment to this story about true friendship, fear – and hope.

Much more details of the book „The Pebble” you can find in the interview in www.letstalkpicturebooks.com

Awards
In 2022 illustrations from the book “Akmenėlis” won II prize in V Book Art Trianal “O imago!“.
In 2022 „Akmenėlis“ was selected to IBBY Honour List 2022.
In 2022 „Akmenėlis“ and „Lietuvos valdovai pasakoja vaikams“ nominated in “Best Book of the Year‘2021” as 2 of 5 best books for young readers.
In 2021 „Akmenėlis“ won the I prize as the best book for children of the year in books for children contest organized by Lithuanian section of IBBY (International Board on Books for Young People).
In 2021 my illustration became the finalist in 1st Kaunas Illustration Bianniall.
In 2021 Illustratons from book „Akmenėlis“ became the finaslit of Bologna Children’s Book Fair Illustrators’ Exhibition.
In 2021 Illustrations from “Akmenėlis” were selected to shortlist of Nami Councours (Nami Island International Children’s Book Festival 2021)
In 2021 “Akmenėlis” won diploma in Best Children’s Book category at Book Art Contest 2020.

Foreign sales:
Latvia, Italy, Slovenia, USA, Germany, France, Sweden.

 

 

Related Works

Back to top