Project Details
Categories:
Date:
2017
Client:
Tikra Knyga
ISBN:
9786098142372
Pages:
48
Publisher:
Tikra Knyga
Project Description

Once upon a time lived a big elephant.  He had a huge house because it was a very big elephant. On the back of an elephant in a small house lived a mouse. The small house was enough for her because it was a very small mouse. The mouse and the elephant were the best friends. One day the mouse decided to find out why the elephant is her best friend.

It’s amazing and beautiful book about friendship. This book is written by Marius Marcinkevičius and illustrated by one of my favorite illustrators Aušra Kiudulaitė. I am a designer of this book. I was very happy to work with it, to play with sizes and colors of the font and to create friendship between text and illustrations.

Buy it here >

Projekto aprašymas:

Tai antroji mano maketuota knyga, kurios iliustratorė yra Aušra Kiudulaitė. Kūrybinis bendrumas ir viena kitos pajautimas perėjo į knygą ir suteikė jai harmoningą vaizdo ir teksto sąntykį. Labai didžiuojuosi šia knyga!!!

Kartą gyveno laaabai didelis dramblys ir maža pelytė. Juodu buvo geriausi draugai. Tik ar gali dramblys draugauti su pelyte? O draugystė būti tokia didelė, kad ją galėtų pakelti tik dramblys, arba ji tilptų mažoje pelytės širdelėje?

Nuostabi knyga apie draugystę. Parašė Marius Marcinkevičius, iliustravo Aušra Kiudulaitė, o aš šią knygą su begaliniu malonumu maketavau. Sudėliojau istorijos tekstus taip, kad jie vientisai apsijungtų su istorija, būtų aiškiai pastebimi ir skaitoma, bet tuo pačiu žaistų kartu su iliustracijomis.

Įsigyti galima čia >

 

Related Works

Back to top